rozrzutnik obornika jamnik Roltrans

Zabezpieczenie rozrzutnika przed zimą – o czym nie zapomnieć?

Właściwe zabezpieczenie rozrzutnika przed zimą to ważny element dbania o wydajność i efektywność maszyny. Jak konserwować rozrzutniki obornika?

Zabezpieczenie rozrzutnika obornika przed zimą – konserwacja

Praca maszyn rolniczych odbywa się w dość specyficznych warunkach. Narażone są one na działanie czynników takich jak mocne słońce, ale również deszcz i grad. Ponadto, materiały, z którymi stykają się maszyny są również specyficzne – są to nawozy, które nie są obojętne dla materiałów z jakich wykonane są rozrzutniki. Wysokiej jakości rozrzutniki obornika już na etapie produkcji mają zapewnione należyte zabezpieczenie; są one przygotowywane w taki sposób, aby praca z różnym materiałem i w często skrajnych warunkach nie wywarła na nie negatywnego wpływu. W celu przedłużenia trwałości sprzętu i warto zadbać o odpowiednia regenerację maszyny i jej pielęgnację po sezonie.

Pielęgnacja

Rozrzutnik obornika należy oczyścić z pozostałości nawozów i płodów rolnych. Ważne jest, aby zadbać przy tym o własne bezpieczeństwo, m.in. poprzez odpięcie napedu, wyłączenie ciągnika i unieruchomienie maszyny przy użyciu hamulca. Pod koła należy podłożyć kliny zabezpieczające.

Do czyszczenia nie należy używać rozpuszczalników organicznych, ani innych produktów nieznanego pochodzenia. Możemy uszkodzić powierzchnie lakierowane, gumowe i wykonane z tworzyw sztucznych.

Z czego zatem możemy korzystać? Sięgnijmy po myjkę wysokociśnieniową z podgrzewaniem wody. Nie kierujmy silnego strumienia wody na gniazda elektryczne. Czyśćmy elementy rozrzutnika dokładnie. Zaleganie resztek roślin czy nawozów może skutkować niszczeniem nawierzchni i korozją w czasie, gdy maszyna nie będzie w użyciu.

Zabezpieczenie rozrzutnika przed zimą – konserwacja

Jeśli zauważymy np. ubytki farby, czy też zużyte części, koniecznie dokonajmy napraw. Ważny krok w kontekście konserwacji to zastosowanie smaru. Zabezpieczmy szybkozłącza instalacji hydraulicznej przed możliwymi zanieczyszczeniami. Możemy wykorzystać folię stretch.

Gdy maszyna zostanie umyta, przed konserwacją uruchommy rozrzutnik obornika i sprawdźmy drganie łożysk.

W jakich warunkach przechowywać rozrzutniki zimą?

Najlepiej sprawdzi się suche i zadaszone miejsce. Będzie ono stanowiło dobrą ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz nadmiernym promieniowaniem słonecznym. W przypadku braku takiej możliwości, zabezpieczmy maszynę grubą, solidnie zamocowaną plandeką,