wewnętrzny krytyk

Kim jest wewnętrzny krytyk?

Wewnętrzny krytyk to określenie oznaczające głos wewnętrzny osądzający, poniżający i stale krytykujący nas samych. Krytykowane są nasze aktywności oraz to jacy jesteśmy. Wewnętrzny krytyk skupia się na ocenianiu, wywoływaniu poczucia winy i stoi na drodze do realizacji tego, o czym w głębi serca marzymy.

Dlaczego wewnętrzny krytyk dochodzi do głosu?

Wewnętrzny krytyk to w istocie efekt przeszłych przykrych doświadczeń, które stały się naszym udziałem w dzieciństwie, gdy miał miejsce proces socjalizacji oraz w latach szkolnych. Początkowo dziecko kształtuje swój obraz w oczach osób, które je otaczają. Gdy dziecko ma kochających rodziców, proces ten przebiega w bezpieczny sposób. Często jednak różnie to wygląda w praktyce. Społeczeństwo i środowisko także często nie jest wspierające. W szkole mamy do czynienia z krytyką i ciągła oceną.

Zasada działania i rodzaje krytyka

Wewnętrzny krytyk sukcesywnie zabija w nas nadzieję i wiarę.  Podsuwa zdania, które trafiają w sedno takie jak: jesteś do niczego, nic Ci nie wychodzi, jesteś bezwartościowa…

Jest kilka rodzajów krytyka. Jednym z nich jest perfekcjonista, który chce, żebyśmy wszystko robili perfekcyjnie i bezbłędnie. Ma on bardzo wysokie standardy, a w sytuacji, gdy ich nie spełniamy przystępuje do ataku. Innym typem jest krytyk, który obwinia i zawstydza. Pojawia się często, gdy podejmujemy się czegoś nowego. Potrafi wytknąć najmniejszy błąd i każde niedociągnięcie. Jak się komunikuje? Na przykład poprzez myśli takie jak “Jesteś złą matką, jak mogłaś coś takiego zrobić?”. Z kolei obcinacz skrzydeł zatrzymuje nas w trefie komfortu komplikując próby sięgania po nasze szczęście. Funkcjonuje też nadopiekuńczy protektor, który wydaje się być wspierający, jednak cel pozostaje ten sam. Chce ona nas zatrzymać w tym co znane, ale niekoniecznie dla nas dobre.

Czy możemy coś poradzić na naszego wewnętrznego krytyka?

Przede wszystkim, należy rozpoznać naszego wewnętrznego krytyka a następnie rozpocząć z nim dialog. Można sobie poradzić z krytykiem, ale jest to proces. W przypadku bardzo aktywnych krytyków sposobem na uzyskanie poprawy sytuacji może okazać się psychoterapia, ale również warsztaty dla Kobiet. Mogą nam one pomóc zrozumieć, że nie jesteśmy sami.

Może Cię również zainteresować:

Rozwój osobisty