łąkotki

Jakie są objawy uszkodzenia łąkotki?

Łąkotki to chrząstki znajdujące się w stawie kolanowym. W każdym kolanie znajduje się  łąkotka przyśrodkowa i łąkotka boczna. Łąkotki biorą aktywny udział w ruchach stawu kolanowego i z tej racji narażone są na urazy. Struktury te (łącznie z więzadłami) odpowiedzialne są za stabilizację stawu kolanowego, amortyzują i pomagają w utrzymaniu płynności ruchu oraz ślizgu w stawie.

Jakie są objawy uszkodzenia łąkotki?

Gdy dojdzie do uszkodzenia łąkotki doświadczamy objawów takich jak ból kolana, obrzęk, trzaski czy uciekanie kolana. Pojawia się również bolesność uciskowa szpary stawowej.

Gdy interwencja chirurgiczna okazuje się być nieunikniona, dąży się do usuwania tylko tego, co jest konieczne.

Leczenie w przypadku uszkodzenia łąkotek

Wybór leczenia zależny jest od lokalizacji uszkodzenia. Ukrwienie różni się w zależności od obszaru łakotki, stąd też pojawiają się różnice w procesie gojenia, które w niektórych miejscach postępuje bardzo wolno.

Przyczyny uszkodzenia łąkotek bywają różne. Często mają miejsce, gdy dochodzi do gwałtownego ruchu wyprostu stawu, gwałtownego skrętu z jednoczesnym zgięciem. Dochodzi do zaklinowania w momencie, gdy struktury nie nadążają za ruchem. Sytuacje takie mają miejsce np. podczas jazdy na nartach czy tez uprawiania sportów takich jak piłka nożna czy koszykówka, ale także w trakcie wykonywania codziennych ruchów,

Na czym polega rehabilitacji w uszkodzeniu łąkotki?

Przebieg rehabilitacji zależny jest m.in. od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. Zwykle w początkowym jej etapie unika się forsowania zgięcia kolana. Praca z fizjoterapeutą skupia się na poprawie zakresu ruchomości w stawie kolanowym poprzez wspomaganie rozciągania z wykorzystaniem ćwiczeń izometrycznych, równoważnych i wpływających na propriocepcję. Stosowana może być krioterapia i elektrostymulacja.

W kolejnym etapie rehabilitacji, poza wyżej wymienionymi ćwiczeniami wykonywane są także ćwiczenia wykorzystujące pełen zakres ruchomości stawu w zamkniętych łańcuchach kinematycznych.

Dopiero później dołączane są ćwiczenia dynamiczne i ćwiczenia propriocepcji w dużym zakresie. Praca z fizjoterapeutą skupia się na zwiększeniu siły i wytrzymałości mięśni. Jest to etap, na którym powinien mieć miejsce powrót pacjenta do pełnej aktywności.

Artykuł sponsorowany