rehabilitacja po endoprotezie Warszawa

Czy rehabilitacja po endoprotezie biodra to długi proces?

Endoproteza biodra bywa koniecznością. Gdy powierzchnie stawu ulegają zniszczeniu, np. w wyniku choroby zwyrodnieniowej czy doznanych urazów, może pojawić się uciążliwy ból, staw jest sztywny a jego ruchomość ograniczona. W przypadku braku efektywności leczenia zachowawczego, specjaliści mogą zlecić leczenie operacyjne, czyli endoprotezoplastykę stawu biodrowego. Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra? Kiedy się rozpoczyna?

Początek rehabilitacji – kiedy powinien nastąpić?

Warto wiedzieć, że w przypadku pacjentów przygotowujących się do zabiegu bardzo ważna jest rehabilitacja przedoperacyjna. Ma ona na celu wzmocnienie mięśni kończyn. Wykonywane są również ćwiczenia rozluźniające.

Właściwa rehabilitacja po zabiegu rozpoczyna się już drugiego dnia po endoprotezoplastyce. Wtedy to jeszcze pozostając w łóżku pacjent wykonuje proste ruchy kończyną. Mają one za zadanie zapobiegać powstawaniu przykurczy i zakrzepów. Zwykle 2-3 doba po operacji to czas pionizacji pacjenta. Program rehabilitacyjny powinien być każdorazowo dopasowany do ogólnej kondycji, wieku i przyczyn operacji.

Czy rehabilitacja to długi proces?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, jednak odpowiedź będzie różna w różnych przypadkach. Jest to kwestia indywidualna, podobnie jak możliwości pacjenta. Powrót do pełnej sprawności może zająć kilka miesięcy. W innych przypadkach okres ten może być znacznie dłuższy i wynosić nawet rok.

Rehabilitacja na oddziale to nie koniec…

Rehabilitacja po endoprotezie realizowana na oddziale szpitalnym powinna być kontynuowana, gdy pacjent zakończy swój pobyt w placówce. Pacjent może korzystać z rehabilitacji w swoim własnym domu, co dla wielu osób okazuje się wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Brak dojazdów i komfort przebywania we własnym domu to tylko niektóre z nich.

Jak ćwiczą osoby po endoprotezoplastyce biodra w domu? Pacjent przede wszystkim uczy się bezpiecznie funkcjonować z endoprotezą. Przygotowuje się do powrotu do samodzielności. Wykonywane ćwiczenia skupiają się na odzyskaniu siły funkcjonalnej, wzmocnieniu napięcia mięśniowego, rozluźnieniu przykurczonych mięśni. Początkowo, pacjentowi potrzebny jest balkonik rehabilitacyjny, później zaczyna on korzystać z kul.

Medi Home Care oferuje pacjentom profesjonalne usługi medyczne świadczone u nich w domu. Fizjoterapeuci dojeżdżają do domu osoby rehabilitowanej i realizują indywidualnie opracowany program rehabilitacji.

Artykuł sponsorowany