kamień w przydomowej przestrzeni

Zastosowanie kamienia w domowej i przydomowej przestrzeni

Kamień budowlany znajduje szerokie zastosowanie w procesie budowania i wykańczania domu i ogrodu. Przyjrzyjmy się przykładowym zastosowaniom kamienia w przydomowej przestrzeni.

Ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia z kamienia wykazują się dużą trwałością, stabilnością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Ogrodzenia wykonane z takich kamieni jak granit, bazalt czy też łupek nie zmienią swojego wyglądu przez lata. Są one również rozwiązaniem o dużych walorach estetycznych. Łatwo można je wkomponować w otoczenie, również dzięki szerokiemu zakresowi kolorystycznemu dostępnych kamieni. Wiele osób ceni je za to, że stanowią bardzo charakterystyczny dodatek do aranżacji i rozwiązań architektonicznych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nie są zbyt wymagające w kwestii pielęgnacji i konserwacji.

Przykładowe realizacje:

Ogrodzenie wykonane z łupka tatrzańskiego

Ogrodzenie wykonane z łupka strzała 

Elewacje z kamienia

Elewacje z kamieni takich jak łupek, granit, piaskowiec prezentują się niezwykle elegancko i przykuwają oko bez względu na gust czy to właściciela czy też osoby postronnej. Elewacje kamienne znajdziemy zarówno w tradycyjnych domach jednorodzinnych jak i nowoczesnych budynkach, w których dominującymi materiałami jest szkło i stal. Elewacje z kamienia są wytrzymałe termicznie i mechanicznie stanowiąc doskonałą ochronę samego budynku.

Przykładowe realizacje:

Elewacja wykonana z łupka tatrzańskiego

Elewacja wykonana z łupka bałkańskiego żółto-brązowego z elementami klinkieru

Tarasy i ścieżki z kamienia

Ścieżki ogrodowe wykonywane są różnego typu kamieni, w tym żwirów, grysów, kamiennych płyt oraz kostki granitowej. Bez trudu dobierzemy kamień, który będzie idealnie wpasowywał się w otoczenie, a nasze kwiaty , trawy i sukulenty będą pięknie się prezentowały na tle kamieni. Z kolei tarasy z kamienia będą stanowiły trwałą i praktyczną przestrzeń do wypoczynku dla nas, naszej rodziny i znajomych. Naturalnie szorstki bądź też poddany obróbce kamień pomoże nam zminimalizować ryzyko upadków. Jest to szczególnie istotne, gdy w domu są małe dzieci. Funkcjonalne i estetyczne tarasy wykonasz z kamieni takich jak granit żółty i szary, łupek tatrzański i bałkański czy tez piaskowiec.