Naszyjniki, kolczyki, obrączki ślubne czy też wyroby takie jak pierścionek zaręczynowy – wszystkie te produkty mogą być wykonane ze złota. Dostępne są jego różne odcienie, w tym żółty, biały, różowy, a nawet zielony czy fioletowy. Bez względu jednak na odcień i typ dodatku, każdy z nich powinien być odpowiednio traktowany. Przechowywanie złotej biżuterii, czyli o czym należy pamiętać, aby służyła nam przez długie lata.
Zasady dbania o złotą biżuterię
Złoto będące medalem szlachetnym nie rdzewieje. Wszelkie ozdoby są jednak wytwarzane ze stopów metali. Czyste złoto jest dość miękkie, dlatego łączone jest ze srebrem i miedzią. Chociaż złoto jest wytrzymałe, należy o nie odpowiednio dbać. Brak odpowiedniego przechowywania może sprawić, że biżuteria nie będzie dobrze się prezentowała. Szczególną delikatnością odznaczają się bransoletki i naszyjniki. Łatwo się plączą, jeśli położymy je w nieumiejętny sposób, a podczas zbyt gwałtownego rozplątywania możemy je zwyczajnie rozerwać.
W czym przechowywać złotą biżuterię?
Należy zabezpieczyć biżuterię przed zgubieniem czy też kradzieżą. Idealnie sprawdzi się solidny schowek, a nawet sejf. Jako że biżuteria często zawiera kamienie jubilerskie a nam zależy na uniknięciu zarysowań i przetarć trzymajmy biżuterię w odstępach. Szkatułka wyściełana materiałem takim jak aksamit czy jedwab pozwoli nam mieć pewność, że każdy produkt będzie pozostawał na swoim miejscu. Szkatułki do przechowywania biżuterii często są bardzo rozbudowane. Dzięki temu, kolczyki i zawieszki mają osobne szufladki, pierścionki dopasowane displaye a łańcuszki będą czekały na użytkowanie na odpowiednich wieszakach. Jeśli w naszej kolekcji znajduje się również sztuczna biżuteria trzymajmy ją osobno. Często wykonana z mocno ekonomicznych stopów metali, z czasem może pokryć się nieestetycznym czarnym lub zielonkawym nalotem. Dobra szkatułka to koszt ok. 300 zł. Warto jednak zainwestować i mieć pewność, że nasza biżuteria przechowywana jest w bezpiecznych warunkach.
Jak pielęgnować złotą biżuterię?
Jak już wspomnieliśmy złoto nie ulega korozji. Mogą jednak osadzać się na nim kurz czy tłuszcz oraz inne zabrudzenia. Miękka ściereczka i roztwór z mydłem bądź też niewielką ilością kwasku cytrynowego umożliwią nam czyszczenie złotych ozdób. Dobrym sposobem jest również korzystanie z pasty do zębów oraz szczoteczki w celu usunięcia zabrudzeń. Po przemyciu pozostaje nam jeszcze wypłukanie biżuterii i wypolerowanie przy pomocy suchej ściereczki.