gazowy promiennik podczerwieni systema

Ogrzewanie promiennikowe

Ogrzewanie promiennikowe pozwala na efektywne ogrzanie różnej wielkości przestrzeni. Możemy przy jego pomocy ogrzewać mieszkania, biura, ale również obiekty średnio i wielko kubaturowe takie jak centra handlowe, hale magazynowe czy obiekty przemysłowe. Dlaczego tak się dzieje?

Promienniki podczerwieni

Instalacja promienników podczerwieni pozwoli nie tylko obniżyć rachunki za energię, ale również ograniczyć emisję CO2. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego dochodzi do ogrzania powietrza. Gorąca woda przepływająca przez grzejnik nagrzewa go i ogrzewa powietrze nad nim. Ciepłe powietrze unosi się i zostaje zastąpione zimniejszym powietrzem znajdującym się niżej. W miarę jak ten cykl się powtarza powstają prądy konwekcyjne, które przemieszczają się w pomieszczeniu a my odczuwamy ciepło. Ogrzewanie na podczerwień działa zupełnie inaczej. Fale emitowane przez promiennik podczerwieni poruszają się bez przeszkód aż napotkają stały obiekt, który następnie pochłania je i jest ogrzewany. Ponieważ energia zamienia się w ciepło dopiero w momencie zetknięcia się z przedmiotami czy osobami, nie dochodzi do strat ciepła. Przeciągi nie stanowią problemu dla odczuwanego ciepła.

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie promiennikowe?

Panele grzewcze na podczerwień to energooszczędne rozwiązanie. Nagrzewają się szybko, nie bez znaczenia jest również fakt, że na ich efektywność w znacznie mniejszym stopniu mają przeciągi. W przypadku gdy zimny prąd powietrza przedostanie się do pomieszczenia ogrzewanego w tradycyjny sposób szybko odczujemy chłód. Nie dotyczy to ogrzewania na podczerwień.

Co więcej, przy pomocy ogrzewania promiennikowego mamy możliwość stworzenia stref ciepła. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów wielko kubaturowych, takich jak hale produkcyjne czy też hale magazynowe. Jako, że powietrze nie jest ogrzewane, straty ciepła są minimalne. Ciepło absorbowane jest przez osoby i przedmioty, a także ściany obiektu a następnie uwalniane. Powoduje to przyjemne ciepło tam, gdzie jest to potrzebne.

Ponadto promienniki nie ingerują mocno w przestrzeń wewnątrz budynku. Mocowane do sufitu nie zabierają tak ważnej przestrzeni użytkowej, ani nie zakłócają ścieżek komunikacyjnych. Działają cicho, są bezpieczne dla człowieka i łatwe w montażu. Sprawia to, że stają się najlepszym wyborem dla podmiotów zainteresowanych efektywnym ogrzewaniem.

Artykuł sponsorowany