endoproteza kolana

Na ile lat wystarcza endoproteza kolana?

Pacjentów, którzy wymagają wymiany chorego stawu kolanowego jest coraz więcej. Najczęściej do zniszczenia stawu prowadzi choroba zwyrodnieniowa. Towarzyszy jej ból. Sprawność fizyczna jest ograniczona. Endoprotezoplastyka jest szansą na uwolnienie się od bólu i prowadzenie normalnego, aktywnego życia. Z czym wiąże się endoproteza kolana? Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana?

Wymiana stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem narządu ruchu dotykającym niemal 70% populacji. Przyczyny obejmują czynniki genetyczne i środowiskowe. Otyłość, mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia odgrywają dużą rolę w rozwoju tej choroby. Zaburzona zostaje równowaga między procesami regeneracji i degradacji chrząstki i warstwy podchrzęstnej kości.  Przejawia się bólem. Leczenie w początkowym etapie bazuje na zastosowaniu farmakoterapii i rehabilitacji. Gdy leczenie zachowawcze okazuje się być nieskuteczne, chory odczuwa ból i ma trudności w poruszaniu się, lekarz może rekomendować leczenie operacyjne.

Endoproteza stawu kolanowego jest operacją w trakcie której proteza zajmuje miejsce zniszczonego stawu kolanowego. Element metalowy zastępuje usuwaną w trakcie zabiegu końcową część kości udowej. Przed operacją wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Zdjęcie to oraz proteza próbna, którą umieszcza się na kościach podczas zabiegu pozwalają określić, jaki jest właściwy rozmiar protezy. Mocowanie odbywa się zwykle za pomocą cementu kostnego. U młodszych osób możliwe jest wykonanie mocowania bez cementu.

Jak długo trwa rehabilitacja?

Czas trwania rehabilitacji będzie się różnił w poszczególnych przypadkach. Zwykle zajmuje to około 6 miesięcy. Lekarz i fizjoterapeuta decydują o planie rehabilitacji i niezbędnych modyfikacjach.

Czy pacjent wraca do dawnej sprawności?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg oraz rehabilitacja dają dużą szansę na powrót pacjenta do dawnego aktywnego życia. Jazda na rowerze, spacery, pływanie to aktywności, z których nie trzeba rezygnować. Szacuje się, że endoproteza powinna dobrze służyć pacjentowi przez 15-20 lat. Wiele zależy jednak od czynników takich jak budowa anatomiczna czy masa ciała.