magnetoterapia

Magnetoterapia – na co pomaga?

Magnetoterapia to nic innego jak leczenie polem magnetycznym. Zabiegi bazujące na zastosowaniu pola magnetycznego o niskiej i wysokiej częstotliwości stanowią formę fizjoterapii.

Magnetoterapia – jak działa?

Pole magnetyczne wykorzystywane w zabiegach może być wysokiej lub niskiej częstotliwości. Zabiegi wykorzystujące pole o wysokiej częstotliwości wykonywane są przy pomocy specjalnych aparatów wytwarzających drgania elektromagnetyczne. W efekcie zabiegów dochodzi m.in. do zwiększenia przepływu krwi, niwelowania bólu, likwidacji stanów zapalnych okołostawowych.

Magnetoterapia korzystnie wpływa na proces gojenia, regenerację tkanek po urazach i przyspieszenie zrostu kostnego. Pozytywne działanie odnotowywane jest także w zakresie regeneracji tkanki nerwowej, poprawie krążenie obwodowego, redukcji napięcia mięśniowego. Magnetoterapia znajduje zastosowanie u pacjentów, w przypadku których zależy nam na poprawie ukrwienia. Wspomagająco, zalecana jest pacjentom, u których wdrożone jest leczenie osteoporozy. Magnetoterapia działa także przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Jakie są wskazania do zabiegów?

Na magnetoterapię najczęściej kierowani są pacjenci:

  • ze zmianami zwyrodnieniowymi
  • cierpiący na zapalenia stawów, tkanek okołostawowych, jajników, nerwów
  • z owrzodzeniami i zmianami troficznymi podudzi
  • z zaburzeniami procesów przemiany materii
  • cierpiący na osteoporozę
  • z ciężko gojącymi się ranami i oparzeniami
  • z zaburzeniami krążenia obwodowego

Kto nie skorzysta z magnetoterapii?

Chociaż sam zabieg jest bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania, do których zaliczamy ciążę, chorobę nowotworową, zarostowo-zakrzepowe zapalenie żył. Z magnetoterapii nie mogą korzystać pacjenci z implantami elektronicznymi w ciele i będący w trakcie radioterapii. Jeśli pacjent jest w stanie ostrej infekcji, choruje na gruźlicę czy też ma zmiany grzybiczne na skórze również nie będzie mógł skorzystać z  zabiegów.

Artykuł sponsorowany