loggia - rośliny

Jak zaaranżować loggię

Loggia jest wnęką w fasadzie budynku. To tak naprawdę przedłużenie mieszkania, które może być wykończone i ograniczone na różne sposoby. Często loggia jest zamkniętą i przeszkoloną przestrzenią, może być również ograniczona balustradą. Od mieszkania dzielą ją zwykle drzwi tarasowe, ściana i okna. Balkon to z kolei część zewnętrzna budynku, która zwykle pozostaje otwarta, ograniczona jedynie balustradą. Odpowiednio zaaranżowane, zarówno balkon jak i loggia będą stanowiły przestrzeń, w której domownicy będą mieli możliwość zrelaksować się, wypić kawę czy też poczytać książkę.

Loggia – stwórz miejsce, w którym wypoczniesz

Loggia oferuje dodatkową przestrzeń wypełnioną światłem, idealnie sprawdzającą się w przypadku niewielkich mieszkań. Optycznie powiększa dostępną przestrzeń i może stanowić zakątek, w którym zmieszczą się rzeczy, których nie udaje nam się umieścić np.  w salonie. Dzięki obecności naturalnego światła słonecznego i dobrej izolacji termicznej loggia tworzy idealny kokon do stworzenia przestrzenie, w której domownicy i ich goście mogą się zrelaksować.

Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w tej przestrzeni zielonych roślin, niewielkiego dywanika czy też wygodnego fotela, w którym zatopimy się w lekturze czy bez pośpiechu wypijemy kawę w sobotni poranek. Nie bójmy się umieszczenia elementów ozdobnych takich jak wiszące doniczki czy terraria. Jeśli miejsce na to pozwala, możemy umieścić tam niewielki stoliczek, przy którym z przyjemnością zjemy niedzielne śniadanie.  Loggia może również pełnić funkcję kącika do czytania z ładnym regałem na ścianie, fotelem i dobrze do niego dobranym niewielkim stoliczkiem, na którym postawimy kubek z aromatyczną herbatą. W małym mieszkaniu, loggia może również pełnić funkcję miejsca do pracy, w którym umieścimy niewielkie biurko.

Zasady, których warto przestrzegać dekorując loggię

Bez względu na to jak chcemy zaaranżować dostępną przestrzeń może to okazać się sporym wyzwaniem. Zaaranżowanie stosunkowo niewielkiej przestrzeni, jeśli zależy nam na zachowaniu jej funkcjonalności, wymaga przestrzegania kilku zasad. Ważne jest np. aby nie blokować dostępu naturalnego światła do wnętrza loggii. Zrezygnuj z ciężkich mebli, rozważ wiszące na ścianie półki z jasnego drewna.

Postaw na jasne odcienie, takie jak pastele. Jeśli uważasz, że jasnym ścianom brakuje charakteru – przełam je bardziej wyrazistym kolorem. Głębokie odcienie, takie jak granat czy leśna zieleń zostaną podkreślone w jasnym pomieszczeniu czystymi liniami. Aby spersonalizować przestrzeń zadbaj o akcenty światła takie jak świeczniki. Wstaw kilka kolorowych koszy używanych jako stojaki na czasopisma.