jak uniknąć wypalenia

Jak uniknąć wypalenia zawodowego – poznaj 3 sposoby

Wypalenie jest stanem fizycznego oraz emocjonalnego wyczerpania. Może pojawić się w sytuacji, gdy doświadczasz długotrwałego stresu w pracy lub przez długi okres czasu pełniłeś męczącą funkcję – ciężką dla Ciebie pod względem fizycznym i/lub emocjonalnym. Jakie są typowe objawy? Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Poznaj 3 sposoby, które mogą Ci pomóc. Wdrożenie kilku zmian może bardzo korzystnie wpłynąć na równowagę między życiem prywatnym i zawodowym i nasze samopoczucie.

Jakie są objawy wypalenia?

Większość osób zmagającym się z tym problemem odczuwa chroniczne zmęczenie lub wyczerpanie. Towarzyszy im poczucie bezradności i przeświadczenie o odniesieniu porażki. Częstym objawem jest również poczucie osamotnienia. Ogarniają nas negatywne lub cyniczne myśli, zwątpienie w siebie. Mamy tendencję do zwlekania, odkładania obowiązków na później. Więcej czasu niż zwykle zajmuje nam również wykonywanie naszych zadań. Czujemy się przytłoczeni. Pogarsza się nasza kreatywność i wyniki jakie osiągamy w pracy. Pojawiają się bóle głowy lub brzucha.

Umiejętnie zarządzaj swoim czasem

Historie o zapracowanych właścicielach firm tak zajętych, że nawet nie znajdują czasu na spokojne zjedzenie lunchu nie są wymyślone. Znalezienie wolnej chwili dla siebie w ciągu zapracowanego dnia wydaje się niewykonalne i nieopłacalne. Jednak pomijanie posiłków szubko wpłynie na nasz nastrój i wydajność. Nasza strategia zarządzania czasem powinna nadawać taki sam priorytet naszej pracy jak i nam samym jako ludzie. Zaplanuj czas na posiłki – zjedz zbilansowane śniadanie, odejdź od biurka na lunch, zamień kilka słów z współpracownikami na tematy inne niż praca, pośmiej się i zrelaksuj. To taki niepozorny, ale pozytywny zastrzyk energii w ciągu dnia. Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu – zawsze miej pod ręką butelkę z wodą.

Naucz się mówić NIE. To istotny element do zachowania zdrowej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz zarządzania czasem. Wracasz do domu – odpuść i odpocznij. Zrobiłeś już wystarczająco dużo na cały dzień. Wykorzystaj ten czas, aby się zregenerować i naładować baterie. Staraj się spać przez optymalną dla siebie liczbę godzin, dla większości z nas oznacza to 6-8 godzin snu w nocy.

Bądź aktywny i monitoruj swoje zdrowie

Niezależnie od tego czy Twoja praca wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem przy biurku czy wykonywaniem wymagających fizycznie zadań rób sobie przerwy.  Rozciąganie się poprawia przepływ krwi, dodaje nam energii, zapobiega skurczom lub nawet poważniejszym urazom. Zastanów się ile czasu spędzasz przy komputerze lub telefonie i rób przerwy, aby Twoje oczy i głowa miały szanse odpocząć. Jedną z pozoru prozaiczną czynnością na jaką powinniśmy sobie pozwolić jest spacer. Możesz potraktować go jako zarówno okazję do podjęcia aktywności fizycznej jak i spojrzenia na swoje sprawy z szerszej perspektywy. Ćwiczenia to świetny sposób na oderwanie się od pracy. Joga, pilates, jazda na rowerze – bez względu na to jakie ruch preferujesz znajdź czas na aktywność fizyczną. Wpłynie ona korzystnie nie tylko na Twoje ciało, ale również poziom energii i umysł.

Czujesz się wyczerpany? Nie czekaj bezczynnie aż taki stan sam minie. Gdy zauważysz u siebie objawy depresji lub lęku skontaktuj się z terapeutą, aby znaleźć skuteczne sposoby na poprawę. Regularnie wykonuj również podstawowe badania, takie jak morfologia i inne zlecone przez lekarza rodzinnego lub specjalistę.

Spędzaj czas z tymi, którzy są dla Ciebie ważni

Spędzanie czasu z bliskimi pomoże Ci przypomnieć sobie dlaczego robisz to co robisz. Współmałżonek, dzieci, rodzeństwo to ci, których starasz się wspierać,, którzy inspirują Cię do dalszego działania. Są po to, aby Cię wspierać i pomagać Ci cieszyć się życiem. Zwłaszcza gdy prowadzisz firmę rodzinną, czas poświęcony na całkowite oderwanie od pracy pozwala na wytyczenie zdrowych granic, komunikację i relaks. Również przyjaciele i znajomi pomogą Ci odprężyć się i oderwać myśli od pracy, służą radą. Przebywanie z ludźmi, których kochasz i cenisz to jeden z najlepszych sposobów na naładowanie baterii.

Czytaj również:

Wypalenie zawodowe – jak można go uniknąć?