wyciek wody lokalizacja

Jak skutecznie wykryć wyciek wody?

Samodzielne określenie miejsca wycieku wody w nieruchomości może być problematyczne. Jeśli wybierzemy metodę prób i błędów możemy wprawdzie trafić na właściwy punkt, ale przy okazji może dojść do zbędnego zniszczenia, np. płytek. Skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w lokalizacji wycieków daje nam możliwość szybkiego i precyzyjnego dotarcia do źródła nieszczelności. Jedną z firm świadczącą usługę lokalizacji wycieków Warszawa jest firma Dry-Home. Ma ona ponad 15-letnie doświadczenie nie tylko w wykrywaniu wycieków, ale również osuszaniu budynków, osuszaniu dachów płaskich, usuwaniu grzybów i pleśni czy też usuwaniu skutków pożaru.

Z jakich metod korzystają firmy osuszające?

Firmy specjalizujące się w osuszaniu dysponują sprzętem pozwalającym na precyzyjne określenie miejsca wycieku. Korzystają z kilku sprawdzonych metod dobieranych i łączonych zgodnie z potrzebą. Wśród stosowanych metod znajdziemy metody takie jak:

Metoda termowizyjna

Przy pomocy badania termowizyjnego możemy wykryć wyciek umiejscowiony w ścianach oraz posadzkach. Często stosowana jest, gdy mamy do czynienia z wyciekiem ciepłej wody  w trudno dostępnych miejscach w instalacjach wewnętrznych. Dzięki wykorzystaniu kamer termowizyjnych możliwe staje się identyfikowanie problematycznych obszarów, których nie dostrzeżemy gołym okiem. Przy jej pomocy możemy wykryć wyciek, ale również wilgoć, do której nie dotrzemy przy pomocy mierników wilgotności. Kamery pozwalają na szybkie skontrolowanie rozległych obszarów i określenie dużych strat ciepła.

Próba gazowa

Metoda ta sprawdza się, gdy zachodzi potrzeba cyklicznego kontrolowania szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej. Do rurociągu specjaliści wprowadzają gaz znacznikowy. Cząsteczki tego gazu wydostają się przez nieszczelności niewidoczne gołym okiem. Na powierzchni, gaz wykrywany jest przy pomocy detektora.

Kamera inspekcyjna

Kamera inspekcyjna stosowana jest w celu wyszukiwania zatorów, nieszczelności oraz uszkodzeń istniejących w rurociągach.

Kamera endoskopowa

Kamera endoskopowa znajduje zastosowanie na dużych oraz niewielkich powierzchniach. Dzięki jej pomocy możliwe jest wykrycie wycieków wewnątrz wąskich rur i innych ciasnych przestrzeniach.

Próba ciśnieniowa

Próby ciśnieniowe przeprowadzane są np.  po wykryciu wycieku i naprawieniu nieszczelności. Ma to na celu upewnienie się, że prace wykonano w należyty sposób. Ponadto, próby wykonywane są  przed oddaniem nowych instalacji do użytkowania. Na instalacji grzewczej czy gazowej montuje się manometr wzorcowy a do rur wprowadza powietrze pod ciśnieniem. W miejscach rozszczelnień otrzymamy odczyty ciśnienia poniżej wskazanej normy.

Metoda akustyczna

Znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych i bliźniaków. W ich przypadku możemy bowiem wyeliminować źródła hałasu, gdy wykonywane jest badanie. Metoda pozwala na wykonanie badania bez ingerencji w instalację. Detektory są bardzo precyzyjne.

Metoda płynu barwnikowego

Metoda polega na wykorzystaniu barwników światłoczułych, neutralnych dla człowieka. Przechodzą one przez materiały takie jak ściany, cegły i beton wraz z wodą. Gdy naświetlimy roztwór światłem UV możemy prześledzić dokładną ścieżkę wycieku.