dieta seniora

Dieta osoby starszej w domu opieki

Osoby starsze przebywające w domu opieki korzystają z posiłków zapewnionych przez placówkę. Jakie są wskazania żywieniowe dla seniorów? Jak wygląda dieta seniora w domu opieki?

Starzenie się populacji Polski

Patrząc na dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny widzimy, że postępuje proces starzenia się ludności w naszym kraju. Wydłuża się średni czas życia Polaka. Szacuje się, że osoby w wieku 60+ stanowią ponad 22% populacji. Ważne zatem jest, aby seniorzy pozostawali w dobrym zdrowiu i mogli cieszyć się życiem mimo upływu lat. Ma na to wpływ wiele czynników, niektóre leżą poza naszym zasięgiem. Wiele jednak możemy zrobić, aby podnieść jakość życia osoby starszej. Jednym ze sposobów jest zapewnienie seniorom optymalnego odżywiania, które podniesie szanse na utrzymanie sprawności fizycznej i umysłowej do późnego wieku.

Dieta seniora – o czym warto wiedzieć?

Jest kilka informacji związanych z żywieniem osób starszych, które warto znać:

Ogólne wymagania żywieniowe i wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania dotyczą również osób starszych. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne spada wraz z wiekiem. Jest to związane z pogorszeniem się metabolizmu a także często mniejszym poziomem aktywności fizycznej. Maleje również zdolność do syntezy witaminy D przez skórę. Z tego względu zaleca się codzienną suplementację tej witaminy. Ponadto rekomendowane jest spożywanie pokarmów będących źródłem witaminy D, m.in. tłustych ryb.

Warto wiedzieć, że dobre odżywianie i regularna aktywność fizyczna odgrywają rolę ochronną w wielu stanach związanych z wiekiem. Wśród nich należy wymienić chociażby choroby układu krążenia i zaburzenia funkcji poznawczych. Mogą one pomóc w ochronie zdrowia jamy ustnej i zębów a także zdrowia kości i stawów w późniejszym życiu.

Domy opieki seniora, które dbają o dietę seniora

Bez względu na to czy pensjonariusz przebywa a Domu Opieki św. Kosmy i Damiana w Gawartowej Woli korzystając z opcji jaką jest pobyt stały, pobyt czasowy czy inny wariant obejmującego wyżywienie, np. turnusy rehabilitacyjne – ma zapewnione zbilansowane posiłki dopasowane do wieku. Pensjonariusze spożywają 5 posiłków dziennie, do tego dochodzą przekąski i napoje dostępne bez ograniczeń w ciągu dnia. Respektowane są również diety indywidualne zlecone przez lekarza.